A kis vöcsök (Tachybaptus ruficollis) a vöcsökalakúak (Podicipediformes) rendjébe, ezen belül a vöcsökfélék (Podicipedidae) családjába tartozó faj.

Előfordulása
Eurázsiában és Afrikában is megtalálható. Azokon a területeken, ahol befagy a víz, ott vándorol, máshol állandó madár. Főleg az állóvizeket kedveli, amelyek partján sűrű a növényzet.

Alfajai
-
Tachybaptus ruficollis capensis
-
Tachybaptus ruficollis collaris
-
Tachybaptus ruficollis cotabato
-
Tachybaptus ruficollis iraquensis
-
Tachybaptus ruficollis kunikyonis
-
Tachybaptus ruficollis philippensis - Fülöp-szigetek
-
Tachybaptus ruficollis poggei
-
Tachybaptus ruficollis ruficollis
-
Tachybaptus ruficollis tricolor - önálló fajjá nyilvánították Tachybaptus tricolor néven
-
Tachybaptus ruficollis vulcanorum
Megjelenése
Átlagos testhossza 25-29 centiméter, szárnyfesztávolsága 40-45 centiméter. Nászruhája felül fényesfekete, barnás csillogással, alul szürkésfehér, sötét foltokkal. A szem vörösesbarna, szemsávja sárgászöld, a csőr töve sárgászöld, a hegye fekete.
Életmódja
Jól úszik és bukik, de röpte nagyon nehézkes. Veszély elől alábukással igyekszik menekülni, vagy a vízi növények közé úszik. Kisebb állatokra vadászik, elkapja a ízeltlábúakat, puhatestűeket és férgeket.
Szaporodása
A párok tél folyamán állnak össze. Április és július között a tojó 4-6 fehéreszöld tojást rak, amelyeken a szülők felváltva 20-27 napig kotlanak. A fészkét, amely egyfajta úszófészek, a nyílt víztükör közelében, vízinövényekből építi. Mindkét szülő gondozza az utódokat. Magányosan fészkelő.
Kárpát-medencei előfordulása
Magyarországon rendszeres fészkelő március-november hónapokban, néha áttelel (pl.: Hévízi-tó).
Védettsége
Magyarországon védett, eszmei értéke 50 000 forint.
forrás:wikipedia
|