Az ikerszelvényesek (Diplopoda) a soklábúak (Myriapoda) altörzsének egyik osztálya.

Elterjedésük
Az ikerszelvényesek a világon szinte mindenütt előfordulnak, a trópusoktól egészen a sarkkör és a mérsékelt égöv közötti zónáig.
Megjelenésük
A legnagyobb ikerszelvényes akár a 30 centimétert is elérheti, lábainak száma megközelíti a 700-at. Egyes fajok élénk színűek vagy csíkosak-így riasztják el ellenségeiket illetve jelzik, hogy nem tanácsos megenni őket. Mindegyik szelvény átfedi a következőt; közöttük nyúlik ki egy pár erős ízelt láb. A lábak mozgás közben hullámvonalat írnak le. Ha veszélyben vannak, az ikerszelvényesek spirál alakban összetekerednek, és támadójuknak csak kemény páncéljukat mutatják. A kitinpáncél mellett, a méregmirigyek is védelmet nyújtanak nekik.
Életmódjuk
Az ikerszelvényesek többnyire éjjel aktívak. Szárazföldi életmódott folytatnak. Algákkal, gombákkal és korhadékokkal (az elpusztult élőlények maradványaival) táplálkoznak.
Szaporodásuk
Párzás közben a hím és a nőstény néha órákig körülfonják egymást. A megtermékenyítés a nőstény testében történik meg. A petékszáma fajtól függően akár 300 is lehet. Sok faj gondozza a petéit. A fiatal egyedeknek nincs még annyi lábuk, mint a kifejlett állatoknak. Ahogy a vedlés során nő az ikerszelvényes, egy-egy pár láb még adódik hozzá.
forrás: wikipedia
|