A pásztorgém (Bubulcus ibis) a gólyaalakúak (Ciconiiformes) rendjébe, ezen belül a gémfélék (Ardeidae) családjába tartozó Bubulcusnem egyetlen faja.
Előfordulása
Dél-Európában, Afrikában, Madagaszkáron és Közép- és Dél-Ázsiában fészkel. Az utóbbi időben feltünt az amerikai kontinensen,Óceániában és Ausztráliában is. Nem ragaszkodik annyira a vizes élőhelyhez, mint a többi gémféle, néha növényevők által látogatott hegységek közelében is megtelepszik.
Alfajai
-
Bubulcus ibis coromandus
-
Bubulcus ibis ibis
-
Bubulcus ibis seychellarum
Megjelenése
Testhossza 48-53 centiméter, szárnyfesztávolsága 90-96 centiméter, testtömege 300-400 gramm. Zömöktestű, kurtanyakú, rövid, de erőscsőrű, alacsonylábú madár. Tollazata hófehér, nászruhában a feje teteje, melle és háta hosszas rozsdavörös dísztollakkal. A szem világossárga, a kantár és szemsáv zöldessárga. A csőre narancsszínű, a lába vörössárga.
Életmódja
A melegégövi tájakon növényevők hátáról szedegeti az élősködőket, míg fészkelőhelyein, rovart, békát, apróbb halakat eszik.
Növényevők hátáról szedegeti az élősködőket
|
|
Szaporodása
Más gémfajokkal nagy telepeket alkot. Fára építi csésze alakú fészkét, nád felhasználásával. Fészekalja 4-6 kékesfehér tojásból áll, melyen a pár felváltva kotlik 21-25 napig.
Kárpát-medencei előfordulása
Magyarországon alkalmi vendég, legtöbbször június-augusztus hónapokban.
Védettsége
Magyarországon védett, eszmei értéke 10.000 forint.
forrás: wikipedia
|