A vándorantilop (Antidorcas marsupialis) az emlősök (Mammalia) osztályának a párosujjú patások (Artiodactyla) rendjéhez, ezen belül a tülkösszarvúak (Bovidae) családjához és az antilopformák (Antilopinae) alcsaládjához tartozó faj.
Az Antidorcas nem egyetlen faja.
Elterjedése
Száraz, nyílt síkságok és gyéren benőtt dombvidékek Afrika déli részén, a vándorantilop élőhelye. Botswana, Namíbia, Angola és a Dél-afrikai Köztársaság területén fordul elő.
Alfajai
-
Antidorcas marsupialis angolensis
-
Antidorcas marsupialis hofmeyri
-
Antidorcas marsupialis marsupialis
Megjelenése
A vándorantilop hossza: bika 125-150 centiméter, tehén 120-145 centiméter. Marmagasság: bika 75-90 centiméter, tehén 68-80 centiméter. Testtömeg: bika 25-45 kilogramm, tehén 20-30 kilogramm. Hátán és farán a merev, fehér szőrzet általában rásimul a testére-veszély esetén felmered, és ekkor szembeötlő, így jelezve társainak a veszélyt. Szőre színe sárgás-vöröses, alul fehér. A két színt mindkét oldalon fekete sáv választja el. A hím erősen rovátkolt, S-alakban hajlott, lantszerű szarva akár 48 centiméteresre is megnőhet. A nőstény szarva 35 centiméteres lehet; vékonyabb, vége nem hajlik befelé.
Életmódja
Az állat társas lény; a párzási időszakban háremek alakulnak ki. Tápláléka fűfélék, lágy szárú növények és lomb. Fogságban mintegy 10 évet él.
Szaporodása
Az ivarérettséget a tehén 6-7 hónaposan, a bika egyévesen éri el. A párzási időszak az adott elterjedési területtől függ. A vemhesség 5,5-6 hónapig tart, ennek végén a tehén egy borjat ellik.
Képek
-
Vándorantilop az Etosha Nemzeti Parkban,Namíbiában
-
-
forrás: wikipedia
|