A bóbitás gyöngytyúk vagy kontyos gyöngytyúk (Guttera pucherani) a madarak (Aves) osztályának a tyúkalakúak (Galliformes)rendjéhez, ezen belül a gyöngytyúkfélék (Numididae) családjához tartozó faj.

Előfordulása
Nyugat-Afrikától keletre Dél-Szomáliáig minden erdős területen előfordul, ezenkívül a dél-afrikai országok egy részében is megtalálható.
Alfajai
-
Guttera pucherani edouardi (Hartlaub, 1867)
-
Guttera pucherani pucherani (Hartlaub, 1861)
-
Guttera pucherani sclateri Reichenow, 1898
-
Guttera pucherani verreauxi (Elliot, 1870)
Guttera pucherani edouardi
|
Életmódja
A gyöngytyúk társas madár és nappal aktív. Párválasztása egész életre szól. Tápláléka gyümölcsök, csonthéjas termések, levelek,gumók, gyökerek és rovarok.
Megjelenése
A madár hossza 50 centiméter, szárnyfesztávolsága 75-100 centiméter, farok hossza 13-16 centiméter és testtömege 1-1.2 kilogramm. Tollazata sötétkék és sok fehér petty díszíti. Repülés közben jól látható fehér szárnyfoltja. Csupasz pofája szürkéskék színű, füle körül és nyakán világosabb a bőr. A bóbita rövid,fekete, bodros tollakból áll. Farkát ijedségében vagy izgatottságában legyezőszerűen széttárja. Dürgés idején valószínűleg imponálásra is szolgál. Hosszú és erős lábán meglehetősen gyorsan fut. A repülésen kívül ez az egyetlen védekezési módja.
Szaporodása
A költési időszak novembertől márciusig tart. A fészekaljban 4-5 sötét sárgásbarna vagy vöröses tojás található. A tojásokon a tojó 25-28 napig kotlik. A csibéket mindkét szülő neveli.
forrás: wikipedia
|