Az akácia-szövőmadár (Sporopipes frontalis) a madarak osztályának verébalakúak (Passeriformes) rendjébe és a szövőmadárfélék(Ploceidae) családjába tartozó faj.
Előfordulása
Nyugat-Afrika és Kelet-Afrika szavannáin és bozótos vidékein él. A következő országokban fordul elő: Csád, Mali, Mauritánia, Niger,Szenegál, Gambia, Guinea, Bissau-Guinea, Ghána, Benin, Burkina Faso, Kamerun, Nigéria, Közép-afrikai Köztársaság, Szudán,Szomália, Eritrea, Etiópia, Kenya és Tanzánia.
Alfajai
-
Sporopipes frontalis frontalis
-
Sporopipes frontalis emini
-
Sporopipes frontalis pallidior
Megjelenése
Testhossza 11 centiméter. Testének alsó fele fehér. Szárnyai és farka barnásszürke. Jellegzetes bélyege a tarkóján és a nyakán látható, nagyméretű összefügő gesztenyebarna folt. Feje tetején sötét tollakból álló korona látható. Csőre rövid.
Életmódja
Elsősorban magvakkal táplálkozik, melyeket a talajon gyűjt össze. Utóbbiakat főleg a szaporodási időszakban fogyasztja nagyobb mértékben.
Sötétedés után kisebb, három-négy egyedből álló csoportokban pihen a fákon. Néha vékony ágakból úgynevezett alvófészket is készít.
Hangja kellemesen dallamos. Felszállás közben hangos riasztóhangot hallat.
Szaporodása
Monogám párkapcsolatban élő faj. A hímek a szavanna valamely nagyobb fájának szélső koronaágaira függesztik fel száraz fűből szőtt gömb alakú fészküket. A fészeknek csőszerű oldalsó bejáratot szőnek.
forrás: wikipedia
|