A nílusi varánusz (Varanus niloticus) a pikkelyes hüllők rendjének (Squamata), gyíkok alrendjébe (Sauria) tartozó varánuszfélékcsaládjának (Varanidae) egyik faja.

Afrika nagyobb részén honos, és egyes földrajzi változatai a helyi táplálékviszonyokhoz alkalmazkodtak.
Előfordulása
A kontinens északnyugati részeit kivéve a földrész minden folyójában előfordul.
Megjelenése
Farka oldalt kissé összenyomott, elülső fogai kúposak, a hátsók koronája tompa. Hossza elérheti a 170 centimétert, amiből 1 méter a farok. Sötét sárgászöld alapszínén kerek, sárga foltok rendeződnek haránt sorokba, köztük szabálytalanul elszórt fekete pontokat találhatunk. Farkán sárga gyűrű követik egymást. Hasa sárga; fekete harántsávok tarkítják.
Életmódja
A parton mozdulatlanul sütkérezik mint a krokodil. Rendesen a part közelében tanyázik, de alkalmanként kilométerekre is eltávolodhat tőle.
Nemcsak apróbb emlősökre és madarakra, hanem fiatal teknősökre és békákra is vadászik; kifosztja a parti madarak fészkeit, a galambdúcokat, és a tyúkólakba is ellátogat. Megeszi a krokodiltojásokat és a fiatal krokodilokat is. Pompás húsáért és ízletes tojásaiért Afrika sok helyén serényen vadásszák, csak a mohamedánok tartják tisztátalannak – olyannyira, hogy még a tojásait sem eszik meg.
Parton mozdulatlanul sütkérezik
|
forrás: wikipedia
|