
Az uszályos fényseregély (Lamprotornis purpuropterus vagy Lamprotornis purpuroptera) a madarak osztályának verébalakúak(Passeriformes) rendjébe és a seregélyfélék (Sturnidae) családjába tartozó faj.
Előfordulása
Kelet-Afrikában, Szudán, Etiópia, Szomália, Uganda, Ruanda, Burundi, Kenya, Tanzánia és a Kongói Demokratikus Köztársaságterületén honos.
Nyílt szavannák, bozótos és erdős területek madara, olykor a mezőgazdasági területeken is megjelenik.
Alfajai
-
Lamprotornis purpuropterus purpuropterus
-
Lamprotornis purpuropterus aenocephalus
Megjelenése
Hossza 35 centiméter. A felnőtt egyedek tollazata a testen fénylő kék színű, ibolyás fénnyel. Feje fekete, szeme sárgás. Csőre és lábai sötétszürkék. Farka rokonfajaitól eltérően igen hosszú. Nevét is erről kapta. A fiatal egyedek tollazata is igen hasonlít az öreg madarakéra, de tollaik mattok és szemük is sötétebb.
Változatos hangrepertoárja van, éles füttyöket és lágy trillákat egyaránt hallat.
Életmódja
A nyílt társulásokban őshonos, de ma már előfordul a szántókon, falvakban is. Párokban vagy kis csapatokban táplálkozik a talajon. Rovarokat, más kisebb gerincteleneket, gyümölcsöt, magvakat gyűjt.
Szaporodása
Bokorra, faodúba vagy sziklaodúba fűből építi gömb alakú fészkét, tollakkal béleli. A tojó 4 tojást rak, melyeken felváltva költenek a hímmel 12 napig. A fészek építésében, a kotlásban és a fiókák nevelésében mindkét szülő részt vesz.
forrás:wikipedia
|