A sivatagi varacskosdisznó (Phacochoerus aethiopicus) az emlősök (Mammalia) osztályának a párosujjú patások (Artiodactyla)rendjéhez, ezen belül a disznófélék (Suidae) családjához és a Phacochoerinae alcsaládjához tartozó faj.

Előfordulása
Két egymástól földrajzilag jól elkülönült alfaja ismert. Az egyik a Phacochoerus aethiopicus aethiopicus, amely egykoron Dél-Afrikábanélt. Az erőteljes vadászat miatt állományai a 19. század végére nagyon megritkultak. A század végén kitört marhapestis járvány a túlélő állatokat mind megfertőzte, és az alfaj 1900-ra kihalt.
A másik alfaj a ma is élő Phacochoerus aethiopicus delamerei. Etiópia délkeleti részén, Szomáliában és Kenya északkeleti területein honos. Elsősorban száraz, sivatagi jellegű vidékeken fordul elő.
A sivatagi varacskosdisznót a Természetvédelmi Világszövetség a „sebezhető” kategóriába sorolta.
Alfajai
-
Phacochoerus aethiopicus aethiopicus
-
Phacochoerus aethiopicus delamerei
Megjelenése
Az állat hossza 100-150 centiméter, marmagassága 50-75 centiméter, testtömege 45-100 kilogramm.
Sivatagi varacskosdisznó kan
|
|
Szaporodása
Vemhességi idő: 170-175 nap.
Rokon faj
A sivatagi varacskosdisznó legközelebbi rokona és a Phacochoerus nem másik faja, a szavannai varacskosdisznó (Phacochoerus africanus). Bár a sivatagi varacskosdisznó kisebb termetű, a két faj nagyon hasonlít egymásra. Több kutató össze is vonja őket egyetlen fajba. A szavannai varacskosdisznó a sivatagi varacskosdisznóval szemben igen elterjedt faj.
Állatkerti tartása
A két varacskosdisznó-faj közül az állatkertek általában a szavannai varacskosdisznókat mutatják be, a sivatagi varacskosdiznók ritkaságszámba mennek. Európában csak nyolc, világszerte pedig összesen csak huszonkét állatkertben láthatja őket a közönség. Magyarországon a Fővárosi Állat- és Növénykertben, a Győri Állatkertben és a Nyíregyházi Állatparkban láthatóak.
forrás: wikipedia
|