A cecelégy (Glossina) a rovarok (Insecta) osztályának a kétszárnyúak (Diptera) rendjéhez, ezen belül a légyalkatúak (Brachycera)alrendjéhez és a cecelegyek (Glossinidae) családjához tartozó nem.
Elterjedése

A cecelégy a Szaharától délre és a Kalahári-sivatagtól északra Afrika trópusi területein mindenütt elterjedt. A cecelégy kiirtására számtalan kísérletet tettek, de ezek sikertelennek bizonyultak. Újabb módszerek kifejlesztésével a jövőben talán lehetővé válik a populációk korlátok közé szorítása.
Megjelenése
A cecelégy hossza 6-14 milliméter között van. A légynek egy pár repülésre alkalmas szárnya van, amelyet a légy nyugalmi helyzetben a hátára fektet. Szárnya mellett, még van egy pár billérje is, ami segíti az egyensúlyozásban repülés közben. Szájszerve vékony, tűszerű cső, amelynek végén mikroszkopikus méretű, borotvaéles „fogak” találhatók. Ezzel a légy még a vastagabb bőrréteget is képes átszúrni, hogy elérje a véredényeket.
Életmódja
A cecelégy magányos élősködő. Tápláléka az emlősök, madarak és hüllők friss vére. Táplálkozási módszerével terjeszti a halálosálomkórt. Az álomkórt egy egysejtű kórokozó Trypanosoma idézi elő, amely mielőtt eljutna a nyálmirigyéig, már a légy beleibenszaporodni kezd; a légy pedig szúrással viszi át áldozatára. Ha a fertőzött egyedet megszúrja egy másik cecelégy, az tovább terjeszti a betegséget.
Szaporodása
A párzási időszak egész évben tart. A nőstény egyszerre csak egy, igen fejlett lárvát hoz a világra, amely a puha, homokos talajban pillanatok alatt bebábozódik. A kifejlett légy 30 nappal később kel ki. A nőstény 2-3 hónapos élete során 2-3 lárvát hoz a világra.
Különleges alkalmazkodás
A vér nem tartalmaz néhány fontos vitamint, s e vitaminhiány problémát jelenthet a kizárólag vérből táplálkozó légy számára. Létezik azonban erre is megoldás: a légy vérében olyan, mikroszkopikus méretű növények tenyésznek, amelyeket az elfogyasztott vér táplál. A parányi növények előállítják a hiányzó vitaminokat, és ellátják velük a legyet. A szimbiózis, vagyis az együttélés ezen módja ismeretes sok más élősködőnél: a házi poloskánál és a hajtetveknél is. A táplálékfelvétel, a vérszívás után a cecelégy megpihen és vizet választ ki, hogy csökkentse testtömegét.
Rendszerezés
A nemhez 22 faj tartozik
-
Glossina palpalis
-
Glossina morsitans
-
forrás: wikipedia
|