-
A szürkenyakú koronásdaru (Balearica regulorum) a madarak osztályának a darualakúak (Gruiformes) rendjébe és a darufélék (Gruidae) családjába tartozó faj.
Előfordulása
Ugandától, Kenyán keresztül, Dél-Afrikáig honos. Mocsaras területek lakója.
Alfajai
-
Balearica regulorum gibbericeps
-
Balearica regulorum regulorum
Megjelenése
Testhossza 105 centiméter, testtömege 3500 gramm. Fején jellegzetes tollkorona, nyakukon piros bőrlebeny található. Fehér szárnyfoltja és hosszú dísztollai vannak a nyakán és a mellén.
Életmódja
Nagyobb rovarokkal, békákkal, magvakkal, rügyekkel, levelekkel táplálkozik.
Szaporodása
Nászidején tánccal és kiáltozásokkal udvarolnak. A talajra, növényzet közé rejti nádból, sásból és fűből készített fészkét. Fészekalja 2-5 tojásból áll, melyen 28-31 napig kotlik. A fiókákat még 58-100 napig gondozza.
AND
A feketenyakú koronásdaru (Balearica pavonina) a madarak osztályának a darualakúak (Gruiformes) rendjébe és a darufélék (Gruidae) családjába tartozó faj.
Elterjedése
Benin, Burkina Faso, Kamerun, a Közép-afrikai Köztársaság, Csád, a Kongói Demokratikus Köztársaság Eritrea, Etiópia, Gambia, Ghána, Guinea, Bissau-Guinea, Kenya, Mali, Mauritánia, Niger, Nigéria, Szenegál, Szudán és Togo területén honos. Kóborlásai során Elefántcsontpart, Egyiptom, Sierra Leone és Uganda tájaira is eljut. Édesvízi mocsarak, nedves gyepek lakója.
Alfajai
-
Balearica pavonina ceciliae Mitchell, 1904
-
Balearica pavonina pavonina (Linnaeus, 1758)
Megjelenése
Testhossza 100 centiméter, testtömege 3600 gramm. Fején jellegzetes tollkorona.
Életmódja
Nagyobb rovarokkal, rákokkal, halakkal kétéltűekkel, kis emlősökkel táplálkozik, de magvakat is fogyaszt.
Szaporodása
Nászidején tánccal és kiáltozásokkal udvarolnak. A mocsaras területen a talajra készíti fészkét, mely az 1 méteres átmérőt is elérheti. Fészekalja 2-5 tojásból áll.
wikipedia
|