-
Az afrikai halászbagoly (Scotopelia peli) a madarak (Aves) osztályának a bagolyalakúak (Strigiformes) rendjéhez, ezen belül a bagolyfélék (Strigidae) családjához tartozó faj.
Egyes rendsezrbesorolások Bubo nemhez sorolják Bubo peli néven.
Előfordulása
A Szaharától délre fekvő afrikai területeken mindenhol előfordul, ahol vadászatra alkalmas folyóvizet talál. A gátépítés és a folyók elszennyeződése visszaszorította az életterét.
Megjelenése
Hossza 51-61 centiméter, szárnyfesztávolsága átlagosan 153 centiméter. Tollazata barna és vöröses, feketén szegélyezve. Lábán nincsenek tollak, hogy ne ragadjon rá a sár és a halmaradékok.
Életmódja
Éjjeli madár, tartós párkapcsolatban él. A tápláléka halakból áll (többek között keszegfélék, csuka és harcsa), de fogyaszt békát, rákot és kagylót is.
Szaporodása
A költési időszakban, amely élőhelytől függően eltérő lehet, a tojó két fehér tojást rak, melyeken 32 napig kotlik, ekkor a hím eteti a tojót. A kirepülés nagyjából 10 hetes korban történik meg, de a felnőttekre jellemző tollazatot a fiókák csak 15 hónapos korban öltik magukra.
AND
-
A vöröshátú halászbagoly (Scotopelia ussheri) a madarak osztályának bagolyalakúak (Strigiformes) rendjébe és a bagolyfélék (Strigidae) családjába tartozó faj.
Egyes rendszerbesorolások szerint a Bubo nemhez tartozik Bubo ussheri néven.
Előfordulása
Afrika délnyugati részén, Elefántcsontpart, Ghána, Guinea, Libéria és Sierra Leone területén honos.
forrás: wikipédia
|