Az afrikai óriáscsiga Kelet-Afrikában honos. Az óriás haslábú hermafrodita.
Háza általában 18 centiméter hosszú, az átmérője mintegy 9 centiméter. Ennél nagyobb példányok is léteznek. Érdekesség, hogy egyre többen tartják házikedvencként.
1. Az afrikai csigák természetes élőhelyükön akár 10-15 évig is élnek, ám fogságban csak 3-7 év a jellemző.
2. Fontos számukra, hogy terráriumukban mélyedéseket és egyéb búvóhelyeket alakítsunk ki, aljzatnak pedig komposztot, tőzeget, vermikulitot vagy tőzegmohát használjunk, hogy beáshassák magukat.
3. Van aki arra esküszik, hogy egyedül kell tartani a csigát, de általában egészségesebbek, nagyobbak, – és állítólag jobb kedvűek is – ha többen laknak együtt.
4. Ritkán betegek, de ha sokat unatkoznak, boldogtalanok lesznek, és ezt jól látható jelekkel meg is mutatják. Így gyorsan reagálhatunk. (Különben meghalnak.)
5. A ház építéséhez szükségük van sok-sok kalciumra. Ezt pótolhatjuk például szépiacsonttal, vagy rágcsálóknak készült természetes mészkőtéglával. (Mindkettő kapható az állatkereskedésekben, de a szépia olcsóbb. Vicces, amikor halljuk, ahogy „ropogtatják”. Tudni kell, hogy a csigák képesek a testükön át is felvenni a kalciumot, olyankor szinte egész nap a szépián üldögélnek.
6. Imádják a zöldségeket. Ha először kínálod meg valamivel, lehet, hogy nem eszik belőle, de érdemes próbálgatni. Sajnos a salátalevelek – bármennyire szeretik is a csiguszok – ma elég sok vegyszert tartalmaznak. Ám pótolható uborkával, almával, párolt répával, néha főtt krumplival, brokkolival, eperrel… Szinte bármilyen zöldséget és gyümölcsöt kaphat, ami nincs permetezve, és alaposan megmostuk.
7. Szeretik a kutya-, macska-, sőt a teknős tápokat is.
8. Kölest, tésztát, rizst TILOS a csigáknak adni, mert visszatartják a vizet, amibe kedvencünk bele is halhat!
9. Minimum 45x30x30 cm-es terráriumot rendezzünk be a csigáinknak, melyet havonta ki kell mosni, fertőtleníteni. A csiganyálat szerencsére oldja az ecet, a forró víz pedig fertőtleníti, így nem kell erős vegyszereket használnunk. A lényeg azonban, hogy tökéletesen ki kell öblíteni mosás után a terráriumot.
10. Ha elfelejted a terrárium tetejéről a jó nehéz, de szellőző tetőt, bizony bajban leszel, mert könnyen megszöknek a kedvenceid. Olyankor megdöbbensz, hogy nem is olyan lassúak. :-)
11. Ilyenkor fürdessük meg a csigukat is (na meg még sokszor!) Egy régi fogkefe és némi langyos víz éppen elegendő. A fogkefével finoman keféld le a házat (a nyílásnál légy nagyon óvatos), és vékony sugárban folyasd rá a langyos, kézmeleg vizet. Ha nem akarod, hogy megfulladjon, víz alá mártani TILOS!
12. Szezámmag-olajat cseppents gézlapra, és ezzel kifényesítheted a házat. Csigud nem fog reklamálni, ha ezt kihagyod! :-)
13. Ha elég nedves a táplálékuk, nem fognak inni, de szeretnek pancsolni. Kezdésnek egy befőttes üveg csavaros teteje is megfelel fürdőhelynek, de vehetsz dizájnosabb darabot is.
14. S ha már a víznél tartunk, ne felejts el naponta langyos vizet spiccelni a terráriumba, hogy megfelelően magas legyen a páratartalom.
15. Mielőtt kiveszed a csigudat, moss kezet, nehogy valami fertőzést kapjon. Ja, és hagyd nedvesen a kezed. Ha nem akar kijönni a házából, próbálkozz a kedvenc kajájával, ez általában sikert arat a kis éhenkórászoknál.
forrás:/botsaskak.hupont.hu
|