A piros csőrű szövőmadár vagy vöröscsőrű szövőmadár (Quelea quelea) a madarak (Aves) osztályának a verébalakúak(Passeriformes) rendjéhez, ezen belül a szövőmadárfélék (Ploceidae) családjához tartozó faj.

Előfordulása
A Szaharától délre Afrika legtöbb részén honos, kivéve az esőerdők területét.
Alfajai
-
Quelea quelea quelea
-
Quelea quelea aethiopica
-
Quelea quelea lathami
Megjelenése
Testhossza 12,5 centiméter, testtömege 29 gramm. A nászidőn kívül a hím barnás tollazata hasonlít a tojóéra. A hímet ekkor csak piroscsőréről lehet felismerni. A költési időszak elején alakul ki a hímnél a fekete „álarc”, valamint a piros elszíneződés a feje tetején és a mellén. A tojó tollazata barnás-homokszínű, hasonlít a verébére. Csőre rövid, kúpos, alkalmas magvak kicsippentésére és feltörésére.
Életmódja
A piroscsőrű szövőmadár nagy csapatokban él. Tápláléka vadon élő fűfélék és termesztett gabonafélék magvai. A madarak közül valószínűleg ez a faj a legjelentősebb mezőgazdasági kártevő a világon.
Példányaik kb. 2-3 évig élnek.
Nagy csoportjai felhőszerűen elsötétítik az eget
|
Szaporodása
Az ivarérettséget egyéves korban éri el. A költési időszak az esős évszak kezdetétől, a helytől függően változó. A fészek fűből szőtt tojásdad alakú építmény, mely faágon lóg. A hím kezdi az építést és a tojóval együtt fejezi be. A fészekalj 2-4 halványkék tojásból áll. Ezeken a tojó 12 napig kotlik. A fiatal madarak 2 hét után repülnek ki.
forrás: wikipédia
|