A keselyűk Eurázsia, Afrika és Amerika viszonylag nagy testű, dögevő madarai. A huszonhárom keselyűfajt két jól elkülönített csoportba sorolják. A vágómadár-alakúak (Accipitriformes) rendjébe tartoznak.
Újvilági keselyűfélék
Az újvilági keselyűfélék (Cathartidae) csak az amerikai kontinenseken fordulnak elő, 5 nemükbe 7 fajt sorolnak.
Óvilági keselyűformák
Az óvilági keselyűformák (Aegypiinae) a vágómadárfélék (Accipitridae) családjába tartozó alcsalád, ezek tehát a sasok, ölyvek és héják közelebbi rokonai. Kilenc nemet és 16 fajt sorolnak ide. Eurázsiában és Afrikában élnek.
Megjelenésük
Eltérő rendszertani besorolásuk ellenére, viszonylag hasonló kinézetű és életmódú fajok tartoznak közéjük. Átlagosan 60-100 centiméteres testhosszal és széles, nagy szárnyakkal rendelkező madarak. Általában a csupasz, toll nélküli fej a jellemző rájuk.
Életmódjuk
Nappal aktív, ekkor keresi a levegőben körözve táplálékát. Röpte jellegzetes, szárnyverdesés nélküli keringés. Éles látásának köszönhetően nagy távolságokból képes rátalálni a táplálékául szolgáló elhullott állattetemekre.
Keselyűk a kultúrában
Az ókori Egyiptomban Mut és Nehbet istennőket gyakran ábrázolták keselyűként. Több hieroglifa is keselyűt ábrázolt, például a többnyire az A hangnak megfelelő (fakókeselyű), valamint a Mut anyaistennőt, illetve az anyát jelentő szó.
Érdekesség
-
A legmagasabban szálló madár egy Rüppel-keselyű volt, ami 11 277 m magasan ütközött egy kereskedelmi repülőjárattal Elefántcsontpart közelében.
forrás : wikipédia
|