Az afrikai elefánt
Az afrikai elefánt a legnagyobb és legerősebb szárazföldi emlősállat. Az ormányosok rendjébe, ezen belül az elefántfélék családjába tartozik. Rokon faj az indiai elefánt, amely valamivel kisebb afrikai rokonainál. Az elefánt különleges ismertetőjegyei közé tartozik például az ormány, melyet lélegzésre, szaglásra, ivásra, élelemgyűjtésre is használ; a nagy fülei, melyek legyezőként funkcionálnak; illetve az agyarai, melyek meghosszabbodott metszőfogak, és egész élete során utánanőnek.
Az afrikai elefánt a Szaharától délre Afrika legtöbb részén megtalálható. Csak ott telepedik meg, ahol a közelben ivóvízforrások és fürdőhelyek találhatók.
Az elefántok rendkívül szociális viselkedésű és erősen családhoz kötődő állatok. Ha egy társuk elpusztul, betakarják ágakkal, valósággal eltemetik.
A tehenek és borjak családi kötelékben élnek, a bikák viszont egyedül. A csordák nem távolodnak el túl messzire a víztől, mert nem csak inni szeretnek nagyon, hanem fürödni is. Fürdés után testüket száraz földdel hintik be, ez a porréteg megvédi őket a rovarok támadásától.
Az elefántok morgó hangot hallatva kommunikálnak, társaikat hirtelen elnémulással figyelmeztetik a veszélyre.
Táplálkozásukat tekintve növényevő állatok. A legkülönfélébb füveket, lombozatot, ágakat és gyümölcsöket fogyasztják. Csupán néhány foguk van, melyek az élelem szétőrlésére szolgálnak. Ha egy elefánt elveszíti az összes fogát (általában a 70. életéve körül), éhenhal. Óriási az étvágyuk, naponta mintegy 225 kg növényt fogyasztanak el, s egyszerre akár 136 liter vizet is megisznak.
Az elefántok először 14-15 éves korukban párzanak. 22 hónappal a párzás után egy borjú jön a világra, mely kb. 85 cm magas és 110 kg.
Gondoltad volna?
-
Az elefánt gyorsabban fut az embernél. Órákon át képes 8-9 km/órás sebességet tartani anélkül, hogy megpihenne.
-
Ha szárazság idején kevés a víz, az agyarukkal, lábaikkal túrnak a folyómederben, hogy vizet hozzanak a felszínre.
-
A legnagyobb elefántagyar, amelyről valaha is beszámoltak, 3,1 méter hosszú volt és csaknem 105 kilogramm.
Az afrikai elefántot ma már a kihalás fenyegeti, ezért tilos rá vadászni. Agyara miatt viszont a vadorzók szinte mindenhol pusztítják, azonban a vadőrök legtöbbször tehetetlenek ellenük.
-
http://www.oroshaza.com
|