A fokföldi Vörös tehénantilop, vagy Vörös hartebeest az afrikaszerte elterjedtkongónik déli rokona. Tipikus “Kalahári-vadfaj”, amely sem a hegyvidéket, sem a vizes élőhelyeket nem szereti. Viszonylag nagy termetű, vállmagassága 125-130 cm, testtömege 160-200 kg körüli. Úgy a bikák, mint a tehenek igen sajátságos “biciklikormány” alakú szarvat viselnek, amely a rendkívül magas homlokcsontról először “V”-alakban felfelé, majd enyhén előre, és hirtelen, szinte közel derékszögű töréssel hegyesen hátrafelé fordulnak. A szarvakon a töréspont előtt 3-5 igen erős, szinte “dudorszerű” gyűrű található.
A bikák szarva jóval nagyobb és vastagabb mint a teheneké, a szarvtő különösen erős. A hartebeest testfelépítése nem kevésbé sajátságos: az erős marpúp miatt a gerincvonal hátrafelé erősen csapott, a fej hosszú és keskeny, amit a homlokcsont szokatlanul magas szarvcsapi nyúlványa még inkább kiemel. A magasan tűzött, keskeny, “kecskeszerű” hegyes fülek szintén jellegzetesek.
A hartebeest bikák szőrzete világos vörösbarna, a tehenek sárgásbarna színűek. A szarvtőnél fényes, fekete homlokfolt található, az orrhát szintén fekete. A fartükör világos sárgásfehér, míg a lábak elülső és külső oldala és a középhosszú farok hosszabb szőrzete szintén fekete színű. A bikák sötétebb színűek.
A hartebeestet a mozgásáról is könnyű felismerni, egyetlen antilopfajnak sincs hozzá hasonlóan “gumilabdaszerű”, pattogó vágtája, mint a hartebeestnek. A leggyorsabb antilopok közé számít, hosszú ideig képes kb. 70 km/óra sebességgel vágtázni. Fűevő, kedveli a nyílt, kisebb bozótfoltokkal tarkított száraz füves térségeket. Igazi hazája a Windhoek-Okahandja vonaltól keletre elterülő, száraz folyóvölgyekkel szabdalt fennsík és a Kalahári. Legjobb állománya a Fekete-Nossob Rivier mentén van.
A hartebeest csapatokban él, melyek létszáma 10-50 között mozog, de a legelő utáni vándorlások közben több százas csapatokkialakulása sem ritka. Gyakoriak a népesebb, 10-30 tagú bikacsapatok, ettől függetlenül az idősebb bikák esetenként egyedül, vagy kettesével járnak. Párzási ideje január-februárban van, a tehén 8 havi vemhesség után egy borjat ellik.

A képen jól látható a hartebeest bika jellegzetesen “elegáns”, magas homloka…
Főbb ellenségei az oroszlán, a leopárd, a vadkutyák és a foltos hiéna, bár ezen két utóbbinak a “dolgát” kitartó, gyors futásával igencsak megnehezíti. A felnőtt állatok a gepárd számára általában “túl nagyok”, azonban a borjakból gyakran zsákmányol.
A többi vadfajhoz hasonlóan a XX.század közepére az igen intenzív, ám minden tervszerűséget nélkülöző húsvadászat miatt természetes élőhelyein a hartebeest állománya is erősen megcsappant olyannyira, hogy az 1970-es években védettség alá került.
A Fekete-Nossob mentén és a néhány magán vadasfarmon megmaradt populációk bázisán aztán az 1980-as évektől az állomány újra növekedésnek indult, a jelenlegi állománynagyság már jóval meg is haladja a “boldog békeidők” vadbőségét.
A vörös hartebeest egyedszáma alapján ma a springbok és az oryx után a harmadik legnépesebb antilopfaj Namibiában.
Ehhez — az átgondolt védelmen és tenyésztésen kívül — hozzájárult a hartebeestnek a gnúhoz hasonló vándorló természete, és az a képessége, hogy a Farmland szarvasmarhák számára épített kerítései a vándorlásban nem jelentenek számára akadályt, azokon az oryxhoz hasonlóan egyszerűen átbújik. A hartebeest így az elmúlt 20-25 évben újra visszafoglalta eredeti élőhelyét és azt minden korábbinál nagyobb létszámban népesítette be. Emellett szinte minden magánterületen is szép számmal előfordul, ezért vadgazdálkodási-vadászati jelentősége annak ellenére nagy, hogy a vörös, rostos húsát az eland-kudu-springbok-impala-oryx mögé sorolják. A hartebeest vadászati szempontból igen kemény, szívós vadnak számít, csak igen jól elhelyezett találat esetén marad helyben, sokszor igen súlyos sebzéssel is hihetetlen messzire, utolsó erejéig menekül, gyakran nem is kerül meg.
A vörös hartebeest Namibiában védett, azonban mára általános és nagy létszámú elterjedésére tekintettel ellenőrzött módon,területenként engedélyezett darabszámban vadászható.

Kapitális hartebeest bika terítéken. Jól látható a jellegzetes szarvforma…
forrás: vadasz.info.hu
|