Az impala (Aepyceros melampus) az emlősök (Mammalia) osztályának a párosujjú patások (Artiodactyla) rendjéhez, ezen belül atülkösszarvúak (Bovidae) családjához és az Aepycerotinae alcsaládba tartozó faj.
Ez az impalaformák (Aepycerotinae) alcsalád egyetlen képviselője. Korábban a gazellák (Antilopinae) közé sorolták, később néhány közös jellemzőjük miatt a tehénantilopok (Alcelaphinae) közeli rokonának vélték. Mára kiderült, hogy mindkét csoporttól különbözik, így jelenleg önálló alcsaládba sorolják.
Tudományos neve (Aepyceros melampus) a görög "aipos" jelentése magas, a "ceros" (szarv) és a "melas" (fekete), "pous" (láb) szavakból ered.
Köznapi néven minden nyelven impalának hívják, mely a zulu nyelvből származik. Uganda fővárosának Kampalának a neve is az impala szóra vezethető vissza. (Valószínűleg megalapítása helyén egykor igen gyakori állat lehetett.)
Nevét egy ismert amerikai autótípus, a Chevrolet Impala is viseli.
Az impala fej-törzs-hossza 110-150 centiméter, marmagassága 90 centiméter és testtömege 45-60 kilogramm. Szőrzete őzbarna színű, hasa világosabb. Csak a hímek viselnek szarvat. Szarvuk jellegzetes lant alakú, hossza elérheti a 90 centimétert és hátrafelé hajlik.
Fás, cserjés szavannákon él, ahol nem túl magas a fű. Társas lény; csordákban legelészik, melyet egy bika vezet. Táplálékát fűfélék és lágyszárú növények alkotják. Ha megriasztják őket, hatalmas ugrásokkal menekülnek, szinte szállnak a levegőben. Védekezésképpen gyakran a hátsó lábukkal kirúgnak, mikor az elsőkkel földet érnek. Bármelyik irányba el tudnak rugaszkodni, ezzel gyakran megzavarják a ragadozóikat. Az impala 12-17 évig is élhet.
Az ivarérettséget 13 hónapos korban éri el, de csak 2-2.5 éves korban párzik először. A rendelkezésre álló terület adottságaitól függően a tehenek 15-100 egyedből álló csapatokba állnak össze, amelyek az esős évszakban hevesen védelmezik a területüket. A hímek ilyenkor kisebb területet foglalnak el, amelyért szintén keményen harcolnak. A fiatal bikák agglegénycsoportokba állnak. A száraz évszakban viszont mind vegyes csapatokba verődnek. Elléshez a nőstény elszakad a csapattól, majd csak 1-2 nap múlva tér vissza az utódjával, amelyet 4,5 hónapos koráig szoptat. Korán, már egy éves korukban ivaréretté válnak a fiatalok.
Állatkertekben gyakori faj. Magyarországon egyetlen helyen tartják, a Veszprémi Állatkertben egy kisebb csapata él.
forrás: wikipédia
|