Fehérajkú bambuszvipera
A fehérajkú bambuszvipera (Trimeresurus albolabris)

Elterjedése
Előfordulása főként Banglades, India, Indonézia, Laosz, Mianmar, Kína, Thaiföld és Vietnam területére korlátozódik, ahol nyílt erdőkben és erdős hegyoldalakon fellelhető.
Megjelenése
Fák ágain és bokrokon él, megközelítőleg 2 méteres magasságban. A zöld színű, ázsiai gödörkésarcú viperák egyike. Élénkzöld színű, farka hátoldalának közepén széles, vörös sáv húzódik. A hímek alsó testoldalán fehér vonal fut végig, ami a nőstényekről hiányzik. Nevével ellentétben ennek a kígyónak az ajka éppen zöld, viszont a torkuk és a hasoldaluk fehér. Testpikkelyeik erősen ormósak, haspajzsuk széles, amik részben átfedik egymást. Szemeik általában narancssárgák és függőleges pupillájúak. A szem és az orr között a hőérzékelő szerv nagy gödre található. Ivarérett példányok esetében a várható méret 60-100 centiméter között van. Rendszerint éjszaka aktív.
Életmódja
Elsősorban rágcsálókat és békákat fogyaszt, de más hüllőket és kisebb madarakat sem vett meg.
Szaporodás
Elevenszülők, rendszerint 15-25 ivadéka van. A fiatalok eléggé nehézkesen kezdenek el táplálkozni, de ezt a problémát általában a 6-ik hét után sikeresen áthidalják. A kicsikkel is bánjunk rentkivüli ovatosságal, soha ne becsüljük le őket, mert akárcsak a nagyok ők is rendkívül gyorsan mozognak és egy ovatlan pillanatban, marhat is.
Tartása
Ez a faj speciális, magas terráriumot igényel (80x60xa120), mászásra és pihenésre alkalmas ágakat sűrűn helyezzünk el a terráriumba, valamint a környezetét utánzó műnövényeket vagy esetlegesen masszív élő növényeket is használhatunk. Vizestálat helyezzünk el, amit annak ellenére szükségesnek tartok, hogy az állat rendszerint nem iszik belőle. Terráriumát hetente többször is permetezzük be langyos vízzel. Ez a faj könnyen elfogadja a táplálékot, étlapján kistestű leölt laboratóriumi rágcsálók szerepeljenek. Az ideális nappali hőmérséklet számára 26-28 °C, ami a napozóhelyén akár 32°C is lehet, amihez 70-80% páratartalom társuljon. Éjjel a hőmérsékleteknek 22-24 °C körülire le kell esniük, viszont ekkor a páratartalom már 80-90% között legyen.
Mérge
Az ázsiai gödörkésarcú viperák a Viperidea családba tartozó csöves méregfogakkal rendelkező (Solenoglypha)-be sorolják. Mérgük elsősorban a zsákmányállat megbénítását, megölését szolgálja, a védekezésképpen betöltött szerepe csak másodlagos. Ezen fajok mérgében a haemotoxinok aránya van túlsúlyban, amelyek a vért, annak alakos elemeit és szövetkárosodást okoz, feloldja a vérerek falát és a vértestecskéket; véralvadásgátlóként és fokozoként egyaránt működhetnek. Esetleges marás esetén való eljárás:
-
Nyugtassuk meg a balesetet elszenvedő személyt és helyezzük nyugalomba.
-
A harapás helyét a végtag tövéig azonnal be kell kötözni!
-
A kart könyékben behajlítva kell bekötni, hogy az alkart sínre kütüzhessük és így a beteg nyakába akaszthassuk. Olyan szorosan kell bekötözni, mint egy kibicsaklott lábat. A végtagot azért kell sínbe tenni, hogy nyugalomban legyen. A sínt egy második pólyával rögzítjük.
-
Az áldozatot a lehető leggyorsabban kórházba kell szállítani, de a lehetõ legkevesebb mozgatással. Ha gyalogolnia kell, nyugodtan és lassan menjen.
Valamint kígyómarás esetén szigorúan tilos eljárások:
-
TILOS felvágni a marás helyét. Ha mégis ezt tesszük, legalább steril eszközzel tegyük és a megmart végtaggal párhuzamosan, különben izmokat és ereket sértünk, ezzel maradandó károsodást szenvedve.
-
TILOS a marás helyét lejegelni.
-
TILOS alkoholt vagy kávét fogyasztani, egyáltalán nem javasolt semmilyen étel és ital fogyasztása.
-
TILOS bármilyen gyógyszert vagy gyógyhatású készítményt bevenni.
-
TILOS a végtag vagy a sérült testrész elkötése.
-
TILOS a sebet kiégetni vagy bármilyen elektromos kezelésnek alávetni
|