Dayal-rigó
A Dayal-rigó (Copsychus saularis) a madarak osztályának a verébalakúak (Passeriformes) rendjéhez és a légykapófélék(Muscicapidae) családjához tartozó faj.
Előfordulása
Banglades, Bhután, Brunei, Kambodzsa, Kína, India, Indonézia, Laosz, Malajzia, Mianmar, Nepál, Pakisztán, a Fülöp-szigetek,Szingapúr, Srí Lanka, Thaiföld és Vietnam erdeiben és városi kertjeiben honos.
Alfajai
-
Copsychus saularis saularis
-
Copsychus saularis ceylonensis
-
Copsychus saularis andamanensis
-
Copsychus saularis musicus
-
Copsychus saularis amoenus
-
Copsychus saularis pluto
-
Copsychus saularis adamsi
-
Copsychus saularis mindanensis
-
Megjelenése
Testhossza 19 centiméter beleértve a farkát is, amelyet általában felfele tart. Alakja hasonlít a vörösbegyéhez, de a farka hosszabb. A hím feje, háta és torka fekete, szárnyán egy fehér csík található. Hasa és a farkának az alja fehér, teteje szürke. A tojónak ott szürke, ahol a hímnek fekete, így könnyen megkülönböztethetőek.
Életmódja
Tápláléka főleg rovarokból áll és más gerinctelenekből.
Szaporodása
Szaporodási időszaka márciustól júniusig tart, egyes helyeken januártól júniusig. Fészekalja 4–5 oválias, halványkék, barna foltos tojásból áll. A tojó csak 8–14 napig ül a tojásokon. A fészek rendelkezik egy erős szaggal. A tojók többet foglalkoznak a fiókákkal mint a hímek, a hímek ebbe az időszakba nagyon agresszívak és védik a területüket.
|