Zöld kitta
A zöld kitta (Cissa chinensis) a madarak osztályának verébalakúak (Passeriformes) rendjébe, a varjúfélék (Corvidae) családjába és aCissa madárnembe tartozó faj. (Angolul green cissá-nak, azaz zöld kittának hívják, de elterjedt a long-tailed hunting cissa név is, ami hosszúfarkú vadász kittát jelent.)
Előfordulása
Himalájától délre, Északkelet-Indiától Közép-Kínán, Thaiföldön, Vietnamon és Malajzián keresztül egészen Szumátra és Borneószigetéig megtalálható. Örökzöld bambuszerdőkben, cserjésekben és tisztások mellett érzi igazán jól magát – ott, ahol nincs kitéve a szezonális változásoknak.
Alfajai
-
Cissa chinensis chinensis
-
Cissa chinensis klossi
-
Cissa chinensis margaritae
-
Cissa chinensis minor
-
Cissa chinensis robinsoni
Megjelenése
Testmérete megegyezik a Magyarországon is honos szajkóéval, hossza 37–39 cm, testtömege 120–124 gramm. Megjelenésével az egyik legszínesebb képviselője a varjúfélék családjának. Színe élénkzöld vagy türkisz, a hasalji tollai kissé halványabbak. Csőrétől a tarkójáig fekete maszkot visel, mely magában foglalja a szemeket is. Hosszú farkát fehér foltok díszítik. Csőre, lába és írisze izzó vörös, szárnyai gesztenyebarnák. Mindkét nem egyforma. Feltűnő színezete miatt a helyi madárkereskedések kalitkamadárként árusítják.
Életmódja
Táplálkozása
Táplálékát legfőképp gerinctelenek, kis testű hüllők és emlősök, kétéltűek, madárfiókák és tojások alkotják, de néha a bogyókat, gyümölcsöket is elfogyasztja. Ha teheti, a ragadozók elejtett zsákmányaiból is lakmározik.
Szaporodása
Fészkét kúszónövények összetekeredett indáiba, fák, nagyobb bokrok ágai közé építi, melybe 4–6 (egyes források szerint 3–7) tojásátjanuártól április-májusig rakja le. A költési időszakban a zöld kitták igencsak rejtőzködő életmódot folytatnak, ezért a pontos költési idő nem ismert.
|