Jávai orrszarvú
A jávai orrszarvú (Rhinoceros sondaicus) az emlősök (Mammalia) osztályának a páratlanujjú patások (Perissodactyla) rendjéhez, ezen belül az orrszarvúfélék (Rhinocerotidae) családjához tartozó faj.
Előfordulása
Ma már csak Délkelet-Ázsia két pontján fordul elő ez a ritka orrszarvú.
Alfajai
-
a Rhinoceros sondaicus sondaicus alfaj egyedül az Ujung Kulon Nemzeti Parkban (Jáva szigetének nyugati csúcsán) él. Állományuk ma már csak körülbelül 50 példányt számlál.
-
a Rhinoceros sondaicus annamiticus kisebb termetű alfaj; Vietnamban él, a Cat Tien Nemzeti Parkban. Az orvvadászat miatt gyakorlatilag kihaltnak tekinthető. Mára mindössze 2-7 példány maradt, felnőtt hím már nincs közöttük, fennmaradásukhoz azonnali emberi beavatkozásra volna szükség. Ez az alfaj korábban Thaiföld, Kambodzsa és Laosz területén is előfordult, de ezekről a területekről mára kihalt.
-
a Rhinoceros sondaicus inermis korábban Asszám (India), Banglades és Mianmar területén élt, de mára biztosan kihalt.
Megjelenése
A jávai orrszarvú hossza 3,1 méter, marmagassága 1,55 méter, testtömege 1400 kilogramm és a tülök hossza 25-27 centiméter. A jávai orrszarvú tülke lényegesen kisebb, mint az indiai orrszarvúé, a nősténynél pedig alig észrevehető. Bőrredők találhatók a háton, a marnál és a vállnál. Farka szembetűnőbb mint a rokonáé.
Életmódja
Az állatok magányosak, csak a párzás alkalmával keresik fel egymást. Táplálékuk növénysarjak, gallyak, bogyók, levelek és termések. Körülbelül 40 évet élhetnek.
Szaporodása [szerkesztés]
Az ivarérettséget a bika 8, a tehén 4 éves korban éri el. Nincs meghatározott párzási időszakuk. A vemhesség 16 hónapig tart, ennek végén a tehén 1 utódot hoz a világra. Az elválasztás két év után következik be.
Rokonai
Legközelebbi rokona és a nem másik tagja, az indiai orrszarvú (Rhinoceros unicornis).
forrás: wikipedia
|