Indiai királymókus
Az indiai királymókus, malabári királymókus vagy röviden csak királymókus (Ratufa indica) az emlősök (Mammalia) osztályának arágcsálók (Rodentia) rendjéhez, ezen belül a mókusfélék (Sciuridae) családjához tartozó faj.
Elterjedése
Elterjedési területe India, Madhja Pradés államtól délre. Lombhullató erdők és trópusi esőerdők lakója.
Alfajai
-
Ratufa indica indica
-
Ratufa indica dealbata
-
Ratufa indica maxima
-
Ratufa indica benghalensis
-
Ratufa indica centralis
Megjelenése
Fej-törzs-hossza 35-40 centiméter, farokhossza 35-60 centiméter, testtömege 2 kilogramm. Nagy termetű mókus, bozontos farka hosszabb, mint testének többi része együttvéve. Hátoldala általában fekete, végtagjai és feje vörösesbarna, hasoldala fehér vagy vörösesbarna. Lábfeje széles, karmai nagyok és erősek.
Életmódja
Fán élő állat; magasan, a fatörzs közelében, ágakból készített fészekben alszik és hozza világra kölykeit. Állandóan éber, táplálékkeresés közben az ágak közt hat méterre is képes elugrani. Tápláléka lehet toboz, fakéreg, növényi nedvek, bogyók, termések,rovarok és tojások. Más mókusoktól eltérően, ez a faj is, mint minden királymókus nem függőleges testhelyzetben táplálkozik, hanem hátsó lábain ülve előredől, miközben farkával egyensúlyoz.
Amikor megriad, az ágra lapul, vagy egy vastag fatörzs mögé bújik. fő ellenségei a ragadozó madarak, de a leopárd is szívesen vadászik rá.
Rokon fajok
Közeli rokonai a Ratufa nem másik három faja, a szundaii királymókus (Ratufa affinis), a kétszínű királymókus (Ratufa bicolor) és ahosszúfarkú királymókus (Ratufa macroura).
|