Kék cize
A kék cize vagy kék cukormadár (Cyanerpes cyaneus) a madarak osztályának verébalakúak (Passeriformes) rendjébe és atangarafélék (Thraupidae) családjába tartozó faj.

Előfordulása
Mexikó, Aruba, Belize, Costa Rica, Kuba, Salvador, Francia Guyana, Guatemala, Guyana, Honduras, Holland Antillák, Nicaragua,Panama, Ecuador, Bolívia, Brazília, Kolumbia, Peru, Suriname, Trinidad és Tobago, valamint Venezuela területén honos.
A ritkás erdők lakója, de a parkokban és nagyobb kertekben is megjelenik.
Alfajai
-
Cyanerpes cyaneus brevipes
-
Cyanerpes cyaneus carneipes
-
Cyanerpes cyaneus cyaneus
-
Cyanerpes cyaneus dispar
-
Cyanerpes cyaneus eximius
-
Cyanerpes cyaneus gemmeus
-
Cyanerpes cyaneus gigas
-
Cyanerpes cyaneus holti
-
Cyanerpes cyaneus pacificus
-
Cyanerpes cyaneus tobagensis
-
Cyanerpes cyaneus violaceus
Megjelenése
Csőre kard alakúan hajlott, s fejnél hosszabb , a hosszú szárny, amelyben a szabadon álló kilenc elsőrendű evező közül az első három a leghosszabb; továbbá a középhosszú, némileg kivágott farok. A kék cize nászruhában lévő hímje gyönyörűen fénylő ultramarinkék, feje tetején ragyogó kékeszöld; háta felső része, szárnya, farka és szemsávja fekete. Az evezők belső szegélye sárga. Szeme szürkésbarna, csőre fekete; lába élénk narancsvörös.

Balra a hím, jobbra a tojó
|
Életmódja
A fák koronájában tartózkodik, ahol a virágok nektárjával és érett, édes gyümölcsök levelével táplálkozik. Apró rovarokat is elkap.
Szaporodása
A tojó egyedül építi a fészkét egy ágvillában. Két-három tojást rak, amelyeken 13 napig kotlik. A kikelő fiókákat is jobbára egyedül gondozza. A fiatalok 15-17 napos korukban repülnek ki a fészekből.
forrás: wikipedia
|