Sörényes farkas
A sörényes farkas vagy guara (Chrysocyon brachyurus) az emlősök (Mammalia) osztályába, a ragadozók (Carnivora) rendjébe és akutyafélék (Canidae) családjába tartozó Chrysocyon nem egyetlen faja.

Előfordulása
Dél-Amerikában, Brazília, Bolívia, Paraguay és Argentína területén honos. Uruguayban valószínűleg már kihalt. A füves, bokros pusztaságok, erdőszélek és a mocsárvidéki partszakaszok lakója.
Állatkertekben ritka, Magyarországon a Szegedi Vadasparkban él két példánya.
Megjelenése
Testhossza 125 centiméter hosszú, a farka 30 centiméter. A marmagassága 75 centiméter, súlya 23 kilogramm. Vörös szőre, hosszúkás orra és nagy fülei vannak. Hosszú lábaival nagy távolságokat képes megtenni élénk iramban.
Életmódja
Többnyire magányos, éjszakai vadász, esetleg párjával birtokolja 20-30 négyzetkilométeres territóriumát.
Kis termetű emlősökre, madarakra, hüllőkre és rovarokra vadászik, de sok gyümölcsöt, húsos gyökeret, hagymát is fogyaszt. A természetben átlag 12-15 évet érnek meg.
Szaporodása
A nőstény 62-66 napi vemhesség után hozza világra kölykeit, általában kettőt. Az apróságok 3-4 hónapos korukig csak anyatejen élnek, és a lábaik is csak egy idő után nyúlnak meg. Egy éves korukra ivarérettek lesznek, de csak a második évben szaporodnak.
forrás: wikipedia
|