Ormányos medve
Az ormányos medve vagy más néven vörösorrú koáti (Nasua nasua) a ragadozók rendjébe (Carnivora), azon belül pedig amosómedvefélék (Procyonidae) családjába tartozó faj.

Előfordulása
Dél-Amerikában, Kolumbiától és Venezuelától délre egészen Uruguayig és Észak-Argentínáig honos.
Alfajai
-
Nasua nasua nasua
-
Nasua nasua aricana
-
Nasua nasua boliviensis
-
Nasua nasua candace
-
Nasua nasua cinerascens
-
Nasua nasua dorsalis
-
Nasua nasua manium
-
Nasua nasua molaris
-
Nasua nasua montana
-
Nasua nasua quichua
-
Nasua nasua solitaria
-
Nasua nasua spadicea
-
Nasua nasua vittata
Megjelenése
41-67 centiméter hosszú, ehhez jön még 32-70 centiméteres farka. Súlya 3,5 és 6 kilogramm között változhat. Szőrzete a vörösesbarnától a szürke színig terjedően elég változatos. Hasa világos színű. Rövid lábai feketék, farka feketén gyűrűzött. Feje hosszúkás, fülei rövidek. Nagyon jellemző bélyege – amiről a nevét is kapta – hosszú, mozgékony orra. Orra körül fehér szín figyelhető meg, ez azonban nem annyira kiterjedt, mint rokonánál, a fehérorrú koatinál.
Életmódja
A mosómedve (Procyon lotor) közeli rokona, életmódja azonban különbözik tőle. Leginkább az erdős területeket lakja, egyaránt ügyesen mozog a fákon és a talajon. Kedveli az erdőszéleket is, és a másodlagos erdőket is elfogadja. 2500 méter magasságig él. Az emberi településeket is felkeresi, gyakran guberál a szemétlerakó helyeken.
Nappal aktív, ilyenkor folyamatosan keres, kutat és szimatol táplálék után. Többnyire a talajon mozog, de az estét inkább fákon tölti. A nőstények inkább növényevők, a nagyobb hímek azonban – főleg rágcsálókra – vadásznak is. Kedveli a bogyókat, gyümölcsöket, gombákat, az állatok közül a skorpiót és a mérges százlábút is elkapja, de a dögöt sem veti meg.
A nőstények és utódaik 10-20 fős, szigorú hierarchiájú csapatokban élnek, a hímek azonban a szaporodási időszak kivételével magányosak. A területük átmérője általában 1 km, és gyakran átfedők. A nőstények között rendkívül szoros kapcsolatok, barátságok alakulhatnak ki; a majmokhoz hasonlóan kurkásszák is egymást.
Nappali állat, de éjjel is aktív.
Szaporodása
A párzási időszak februártól márciusig tart, ekkor a legközelebbi domináns hím a nőstények kegyeit keresve csatlakozik a csapathoz. A párzás után azonban a nőstények elkergetik a hódítót. A hímet később sem engedik közel, már csak azért sem, mert veszélyezteti a kölyköket. Átlagosan 75 napnyi vemhesség után egy különálló fára rakott fészekben ellik, a csoport többi tagjától távol. A fejletlenül, mindössze 150 grammal születő vak kölyköket négyhónapos korukban választja el anyjuk. Mikor a kölykök már képesek elég ügyesen mozogni, újra csatlakoznak a csapathoz. A fiatalok 2-3 éves korukban válnak ivaréretté. A természetben általában 7-8 évig él, állatkertben akár 17 évig is.
Az ormányos medvét könnyen lehet szelídíteni, az őslakosok régóta tartják házi kedvencként.
Magyarország több állatkertjében is megtalálható.
forrás: wikipedia
|