Mississippi aligátor
A mississippi aligátor vagy más néven csukaorrú aligátor (Alligator mississippiensis) a hüllők (Reptilia) osztályába a krokodilok(Crocodilia) rendjébe és a aligátorfélék (Alligatoridae) családjába tartozó faj.
Elterjedése
Széles körben elterjedt az Amerikai Egyesült Államok délkeleti részén, a meleg, vizenyős területeken és mocsarakban, különösen afloridai Everglades-ben, Georgiában és Alabamában. Manapság már nem veszélyeztetett faj. Az aligátort bőréért tenyésztik.
Megjelenése
A testhossza körülbelül 4 méter, de akár 5,5 méter is lehet; ennek mintegy fele a farokra esik. Testtömege 200-250 kilogramm. Az aligátor színe a sötétszürkétől a majdnem feketéig változhat. Az állat pofája széles, a felső állcsontban ülő fogai az állkapocs fogai közé nyúlnak. Igen izmos farkával hajtja magát a vízben, lábával inkább evez.
Színváltozatok
Albinó mississippi aligátor (Alligator mississippiensis) a Kaliforniai Tudományos Akadémia ( California Academy of Sciences) állatkertjében
Vannak albinó mississippi aligátorok is, de nem fordulnak elő a vadonban, mert ez aszín nem alkalmas a rejtőzködéshez.
Életmódja
A mississippi aligátor többnyire magányos. A fiatal példányok tápláléka: rovarok,rövidfarkú rákok, ebihalak és békák; a kifejlett példányok tápláléka: halak és kisemlősök. Az aligátor akár 50 évig is élhet.
Szaporodása
A párzási időszak áprilistól májusig tart. Ebben az időben a hímek mórognak és hátuk rezgésével szöktetik a vizet. A nőstény 25-60 tojást rak, egy föld és rothadt növényekbőlálló, egy méter magas fészekbe. A tojásokból, a kicsi aligátorok 2-3 hónap múlva kelnek ki. Ekkor a kicsik elkezdenek csipogni, hogy az anyjuk menjen segíteni kijönni a fészekből. A tojások száma a nőstény korától függ.
Rokon fajok
A mississippi aligátor legközelebi rokona és az Alligator nem másik faja, a kínai aligátor (Alligator sinensis).
forrás: wikipedia
|