Az örvös pekari (Pecari tajacu) az emlősök (Mammalia) osztályának a párosujjú patások (Artiodactyla) rendjéhez, ezen belül apekarifélék (Tayassuidae) családjához tartozó faj.

Elterjedése
Az örvös pekari nedves és száraz trópusi erdők, chaparral (keménylombú és tüskés cserjékből álló növényállomány) és prérik az USAdélnyugati résztől Dél-Amerikán át egészen Észak-Argentínáig megtalálható. Trinidad és Tobago szigetein is vannak állományai. Jól alkalmazkodott az emberi településekhez is; számbavevő állományai vannak az arizonai Phoenix és Tucson külvárosaiban, ahol termesztett- és dísznövényeket fogyasztanak. Az örvös pekarikat életterük elpusztítása (erdő- és cserjeirtások mezőgazdasági célból) és a mezei termények védelmére szervezett helyi irtóhadjáratok veszélyeztetik.
Alfajai
-
Pecari tajacu angulatus
-
Pecari tajacu bangsi
-
Pecari tajacu crassus
-
Pecari tajacu crusnigrum
-
Pecari tajacu humeralis
-
Pecari tajacu nanus
-
Pecari tajacu nelsoni
-
Pecari tajacu niger
-
Pecari tajacu nigrescens
-
Pecari tajacu patira
-
Pecari tajacu sonoriensis
-
Pecari tajacu tajacu
-
Pecari tajacu torvus
-
Pecari tajacu yucatanensis
Megjelenése
Az örvös pekari marmagassága 35-40 centiméter, testtömege 17-30 kilogramm. Törzse súlyos és testes, zömök, jellegzetes szürkésfehér szőrgallérral. Hátán, 20 centiméterre a faroktól szagmirigy van. Mindkét szeme alatt mirigy található, a szagokkal történő kommunikáció céljaira. Felső állcsontjában ülő rövid, barázdált agyarai segítségére vannak a növényzet feltúrásában, amikor kis gerinctelen állatokra vadászik. A vaddisznó agyarával ellentétben, a pekari agyara rövidebb és lefelé áll. Minden szájnyítás és -csukásnál élesedik az agyar. A pekari gyomra bonyolultabb, mint a vaddisznóé: négyrészes és lehetővé teszi a cellulóz nagy részének megemésztését.
Életmódja
Az örvös pekari társas lény, 14 főt elérő családközösségben, ritkán akár 50 egyedből álló csapatokban él. Ha jaguár vagy puma támadja meg a csapatot, a vezér kan, a támadó és családja közé áll, hogy az utóbbiak tért nyerhessenek a menekülésben. Tápláléka gyökerek,gyümölcsök, magvak, kaktuszok és gerinctelenek. Fogságban akár 24, szabad természetben 8-10 évig él.
Szaporodása
A koca 8-14, a kan 11 hónapos korban éri el az ivarérettséget. A párzási időszak ősszel van. A vemhesség 142-150 napig tart, ennek végén a koca 2-3 malacot ellik. A malacokat az egész családközösség gondozza. A pekari-malacok 2-3 hónapig szopnak, de már három hét után némi szilárd táplálékot is fogyasztanak.
Rokon fajok
Az örvös pekari legközelebbi rokona és a Pecari nem másik faja, az óriás pekari (Pecari maximus)
forrás: wikipedia