Szirtikenguruk
Szirtikenguruk
A szirtikenguruk (Petrogale) az emlősök (Mammalia) osztályának az erszényesek (Marsupialia) alosztályágához, ezen belül a diprotodontia rendjéhez és a kengurufélék (Macropodidae) családjához tartozó nem. Az idetartozó 16 fajjal ez a legnagyobb nem a kengurufélék családjában.
Elterjedésük
A szirtikenguruk egész Ausztráliában megtalálhatóak a sziklás vidékeken: a tengerpartoktól a kontinens belsejének hegyvidékéig.

Megjelenésük
A szirtikenguruk fej-törzs-hossza 50-80 centiméter, farokhossza 40-70 centiméter és testtömege 3-9 kilogramm. Az óriáskenguruktól eltérően a szirtikenguruk farka vékony, puha, és a szikláról sziklára ugráláskor kormányként szolgál. Hátsó lábukon éles karmok vannak a mászáshoz, középső ujjaik mozgékonyak; széles, vastag tappancsukon pedig olyan a talp, akár a hegymászóbakancsé.

Életmódjuk
Az Petrogale nem fajai társas lények. Tápláléka fű, szárazság idején levelek, fakéreg és gyökerek is. Fogságban 14 évig élnek.
Szaporodásuk
Az ivarérettséget 18 hónapos korban érik el. Kedvező feltételek mellett egész évben tarthat, a párzási időszak. A vemhesség egyhónapig tart. Az erszényben 8 hónapot tölt, az alulfejlett kölyök.
|