Kármin gyurgyalag
A kármin gyurgyalag vagy piros gyurgyalag (Merops nubicus) a madarak (Aves) osztályának a szalakótaalakúak (Coraciiformes)rendjéhez, ezen belül a gyurgyalagfélék (Meropidae) családjához tartozó faj.

Előfordulása
Az északi alfaj Közép-Afrikában költ Szenegáltól keletre Etiópiáig. A déli alfaj Afrika déli részén költ, Angolától keletre egészenTanzániáig. A populációt körülbelül 5 millió egyedre becsülik.
Megjelenése
A kármin gyurgyalag hossza 24-27 centiméter; a megnyúlt faroktollak 10-12 centiméter hosszúak, testtömege 40-67 gramm. Az északi alfaj tollazata a törzsön világospiros, az alsó farokfedők zöldek. A szárnyon zöld foltok vannak. A fej smaragdzöld, a szemnél szélesfekete sáv van és a középső faroktollak is feketék. A csőr hosszú, lefelé ível és erős; a madár nagyon jól el tudja kapni vele a repülőrovarokat. A déli alfaj nagyobb, mint az északi és nem kékeszöld a torka.
Életmódja
A madár társas lény. Tápláléka a levegőben repülő rovarok, főleg méhek, sáskák és hangyák.
Szaporodása
Az ivarérettséget egyéves korban éri el. A költési időszak szélességi fokonként különböző. A fészekaljban 2-3, néha több hófehér tojás van. Ezeken mindkét szülő körülbelül 20 napig kotlik. A fiatal madarak körülbelül 30 nap után repülnek ki.
Rokon fajok
A kármin gyurgyalag közeli rokona a Kárpát-medencében is előforduló gyurgyalag (Merops apiaster).
forrás: wikipedia
|