Koronás tokó
A koronás tokó vagy más néven feketefejű tokó (Tockus alboterminatus) a madarak osztályának a szalakótaalakúak (Coraciiformes)rendjéhez, ezen belül a szarvascsőrűmadár-félék (Bucerotidae) családjához tartozó faj.

Elterjedése
Kelet-Afrika egyik leggyakoribb szarvascsőrű madara. Különösen a csapadékban szegény területeken, Kenya északi felének száraz, fás szavannáin fordul elő nagyobb számban. Etiópiától délre egészen Dél-Afrikáig széles körben elterjedt faj.

Alfajai
-
angolai koronás tokó (Tockus alboterminatus alboterminatus) – Angola
-
kelet-afrikai koronás tokó (Tockus alboterminatus geloensis) – Etiópia, Kenya, Tanzánia, Uganda, Zambia
-
dél-afrikai koronás tokó (Tockus alboterminatus suahelicus) – Mozambik, Zimbabwe, Dél-afrikai Köztársaság
Megjelenése
A nagyobb termetű szarvascsőrű madarak közé tartozik, hossza 48–51 cm. Karakteres megjelenésű faj, hasa fehér, ezzel szemben nyaka, feje, háta és szárnya szürkésfekete. Csőre piros, lefelé ívelt, hátoldalán keskeny él található, amely valószínűleg a csőr erősítésére szolgál. Csőrén különös alakú szaruképződmények vannak. Nyaka és farka hosszú. Szárnya rövid és lekerekített, ezért nem tartozik a legjobban repülő madarak közé. A tojó színezete ugyanolyan, mint a hímé.
Életmódja
Messze hangzó suhogással repül fáról fára. Egy-egy ágon hosszú ideig elül, és sűrűn hallatja rekedtes hangját. Ha szél mozgatja az ágat, ültében előre-hátra billeg, miközben hosszú farkával és erős csőrével folyamatosan egyensúlyoz. Gyakran egész életen át tartó párkapcsolatban vagy kis csoportokban él. Tápláléka rovarok, gyümölcsök és bogyók; kis kígyók és hüllők.
Szaporodása
Az ivarérettséget egyéves korban éri el. A költési időszak az esős időszakra esik, amikor bőven van táplálék. Évente egyszer költ. A fészek egy fa odvában, ritkábban sziklák hasadékában van. A hím és a tojó befalazza a fészeküreget iszap, sár és ürülék keverékével. Csak egy keskeny rés marad szabadon, a hím ezen keresztül adja be a táplálékot. A fészekaljban 3-5 fehér tojás található. A tojó, amikor a hím egyedül már nem győzi a táplálást, kitör az odúból. A fiatal madarak 40-45 nap után repülnek ki.
forrás: wikipedia
|