Bíbormellű nektármadár
A bíbormellű nektármadár (Chalcomitra senegalensis) vagy (Nectarinia senegalensis) a madarak (Aves) osztályának a verébalakúak(Passeriformes) rendjébe, ezen belül a nektármadárfélék (Nectariniidae) családjába tartozó faj.
Egyes rendszerezések a Nectarinia nemhez sorolják Nectarinia senegalensis néven.

Előfordulása
Dél-Afrika és Namíbia nagy részét leszámítva a Szaharától délre egész Afrikában előfordul.

Alfajai
-
Chalcomitra senegalensis acik
-
Chalcomitra senegalensis cruentata
-
Chalcomitra senegalensis gutturalis
-
Chalcomitra senegalensis lamperti
-
Chalcomitra senegalensis saturatior
-
Chalcomitra senegalensis senegalensis
Megjelenése
Testhossza 15 centiméter, szárnyfesztávolsága 30 centiméter és testtömege 10-11 gramm. A hím rikító pompázatos ruhája világító vörös mellkasát, zöld fejbúbját és szintén zöld torkát leszámítva túlnyomórészt feketén csillog. Egyszerűbb ruhája nem ennyire fénylő. Atojó fakóbb színezetű, mint a hím. Felül sötétbarna, alul világosabb barna és pöttyös. A csőr hosszú és lefelé hajlik, nektárszipókaként kisebb virágokra specializálódott. Csőrének vége hegyes, hogy át tudja szúrni a nagyobb virágok burkát. Nyelve hosszú és cső alakú, a nektár kiszívására alkalmas.
Életmódja
tápláléka nektárból, kisebb rovarokból és pókokból áll. A bíbormellű nektármadár 3-4 évig élhet.
Szaporodása
A költési időszak augusztus-március között van, és évente egyszer költ. A madár a faágak csúcsán egy zacskó alakú fészket épít, amelybe egy lyukon bújik be. A fészekben két ovális, fehér vagy krémszínű olívazöld vagy szürke pöttyös tojás van. A kotlás 14-15 napig tart. A fiatal madarak 16-19 napos korukban repülnek ki.
forrás: wikipedia
|